PDF Print E-mail
Written by jozef martini   
Saturday, 24 January 2015


In Memoriam, Kapidan Deda i Gjoni tė Markagjonit


Sot, me daten 23 janar 2015, vdiq Kapidan Deda i Gjoni tė Markagjonit, pėrfaqėsues i brezit tė vjetėr tė Familjes Princore tė Mirditės, djalė i nji Dere tė Madhe dhe i nji Dinjiteti tė Rrallė. Dedė Gjonmarkaj, djali i katėrt i Kapedanit tė Mirditės, Gjon Marka Gjoni, ka lindur nė Orosh nė vitin 1921, dhe mbasi kreu studimet, pėsoi kalvarin e vuajteve mė tė mėdha tė Parėsisė Nacionaliste Shqiptare. U arrestua fillimisht nė vitin 1946, dhe u gjykua 6 herė, pėr vepra qė nuk i kishte bėrė kurrė… Kaloi 2 vite nė hetuesitė e tmerrit tė “ēlirimtarėve tė Enver Hoxhės” dhe vuajti 16 vjet burg, nė qelitė e burgjeve nė Shkodrės, Tiranės, Gjinokastrės, Burrelit, Ballshit dhe Sarandės. U internua nė Tepelenė, Kuē, Savėr dhe Gjazė dhe krahas 16 viteve burg, kreu edhe 30 vite internim me gjithė Familjen Markagjoni. Qysh prej vitit 1944 e deri nė vitin 1990, Deda bashkė me krejt familjarėt e vet panė vetėm burgje, internime, poshtėrime dhe vdekje… Dedė Markagjoni, i rezistoi diktaturės sllavo-komuniste nė mėnyren ma tė dinjitetshme tė mundur duke u ba edhe simbol ideal i qėndresės sė Fisnikėrisė Shqiptare, ndaj mizerjes proletare.

Shqipėria zyrtare, ka plot 70 vite qė ose i ka shkatėrruar familjarisht pėrmes burgosjeve, syrgjynosjeve dhe dezinformimit publik tė propagandės deniguese “pėr trathėti”, qė ata nuk ia kanė bėrė kurrė Shqipėrisė, ose i kanė harruar nė tė “ashtuquajturėn demokraci” tė kontrolluar nga pasuesit e Ramiz Alisė. Akuzues tė tyre ishin dhe mbetėn shitėsit e Shqipėrisė dhe Kosovės tek Serbia e Rankoviqit dhe Titos, tek Stalini dhe carizmi sovjetik…

Pėr 20 vite tranzicion e kaos parademokratik, nuk u bė asgjė pėr tė rehabilituar realisht Familjen Princore tė Mirditės, veē nji nismė fisnike te Top Channel dhe gazetares Genta Popa. Shpresojmė se autoritet shtetėrore sė paku sot, do gjejnė mėnyrėn pėr ta nderuar pinjollin e parafundit tė brezit tė vjetėr tė Familjes Princore tė Mirdites, si shenjė respekti i Shtetit ndaj kėsaj Dere Fisnike Shqiptare, si shenjė e kėrkimit falje e Shqipėrise zyrtare, pėr krimet e diktaturės, nė vigjilje tė hapjes sė dosjeve dhe procesit tė lustracionit.
Sot Shqipėria duhet me mbajtė disa minuta heshtje pėr dinjitetin me tė cilin kaloi kjo familje, me vuejtjet e burgjeve, internimeve e shpifjeve… e nė veēanti pėr Dinjitarin e Paepun: Dedė Markagjoni…

Pushofsh nė Paqe Axha Dedė!

 

Huana Kraja Kurti, Jozef Radi, Romeo Gurakuqi, Kujtim Draēini, Simon Miraka, Agron Gjekmarkaj, Bep Ēoba, Fatlum Nurja, Gjon Lekgjonaj, Halit Bilali, Gjergj Kola, Jozef Martini, Mark Gjeka, Bep Kolombi, Menita Ljarja, Apollon Haxhi.


__________________________________________
Prej arkivit tė Albanovaonline disa prej shkrimeve pėr familjen e Markagjonit:
- Lek Pervizi, Pėr librin "Nė udhėn e veshtirė tė jetės"
- "Tregimi i hallės Martė" prej librit "Nė udhėn e veshtirė tė jetės"
- Mėrgim Korēa, Pėrjetime mallėngjyese...
- Tomė Mrijaj, Kujtime pėr Ndue Gjomarkun...
- Eugjen Merlika, Princesha e Mirditės...
- Tomė Mrijaj, Kapidan Markagjoni...
- Mėrgim Korēa, Lamtumirė Kapidan Ndou...
- Nue Oroshi, Veprimtaria atdhetare e Kapidan Ndue Markagjonit...
- Nue Oroshi, Kapidan Mark Gjomarkaj...
Comments
Add New Search
+/-
Write comment
Name:
Email:
 
Website:
Title:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
 
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

3.23 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Prev   Next >